Hitta svar till vanliga frågor
Här samlar vi frågor och svar som ofta återkommer. Du hittar även korta instruktioner om hur man startar vår app Mölndal P eller öppnar ett konto på webben. Innehållet fylls på kontinuerligt. Om du inte hittar svar på din fråga ber vi dig kontakta vår kundtjänst.

När du startar appen hamnar du här.

Fyll i ditt telefonnummer och godkänn villkoren.

Fyll i pinkoden som kommer med SMS om detta inte görs automatiskt.

Ser din app ut såhär har du lyckats att skapa ett konto.

Appen startar alltid till huvudvyn.

För att kunna köpa P-tillstånd behövs först ett betalmedel kopplas till din profil.
Börja med att klicka på bollen med tre streck längst upp till vänster i appen. På menyn som dyker upp välj betalmedel.

Klicka på kort-ikonen längst ner på skärmen.
Följ instruktionerna för att lägga till ett konto- eller kreditkort. Processen består av flera steg och kommer bland annat kräva någon form av verifiering, tex via BankID eller SMS, för att godkänna köp i appen. Vilket sätt som ett kort kräver har kortets utgivare bestämt. Tänk på att kortet måste vara tillfälligt öppnat för internetköp samt att en liten summa kommer att debiteras men återbetalas som en del av processen.

När kortets kopplats till appen skall det synas så som på bilden. Man kan lägga till flera kort för att till exempel skilja på privat- och företagsköp. Har man flera kort kopplade måste ett utses som huvudkort.

För att köpa ett parkeringstillstånd klicka på knappen med en liten affär på, längst ner på hemvyn. Det står Andra prod. under den.

En meny öppnas och första steget är att ange om man skall köpa ett parkeringstillstånd till en traditionell parkering eller till en parkering utrustad med kameror.

Leta reda på det parkeringstillstånd som avses att köpas. Det kan behövas flera klick för att hamna rätt. När man hittat önskad produkt går man vidare genom att klicka på Fortsätt.

Fyll i alla detaljer som efterfrågas. Alla våra parkeringstillstånd följer i stort sätt samma mönster men vissa behöver mer detaljer än andra.
Vid köp av fast plats observera att det går att välja bland tillgängliga platser genom att klicka där det står ”Tilldela automatiskt”.
När detaljerna är på plats, klicka på Köp. Godkänn villkor och vänta på bekräftelse på köpet.

Efter köpet finns parkeringstillståndet på huvudvyn i appen. Det är här man kan byta vilket registreringsnummer det skall gälla för men även här man avslutar sin prenumeration.
Alla köp görs i vad vi kallar Business Web. För att kunna köpa något måste man först ha ett login, ett konto.
Om du saknar login, börja med att klicka på Ny Användare, fyll i formuläret och klicka på ”Upprätta Användare”
Du som redan har ett användarnamn och lösenord, fyll i dessa och klicka på ”Logga in”



För att tilldela eller köpa parkeringstillstånd till firmabilar klicka på ”Avtal” i menyn till vänster och sedan på ”Köp Avtal” längst upp till höger.
En karta dyker upp med områden där parkeringstillstånd säljs. Klicka på området eller välj P-symbolen i kartan. När detta gjorts dyker alla produkter som är tillgängliga upp under kartan (Se bild). Klicka ”Välj Produkt” på önskat parkeringstillstånd. En ruta dyker upp. Välj ”Registrera på fordon”
Följ instruktionerna för att lägga till en eller hundra bilar.
Välj antalet parkeringstillstånd som behövs. Tänk på att vissa parkeringstillstånd är begränsade i antal. Portalen säger ifrån om man väljer ett för högt antal.
Fyll i samma antal registreringsnummer. Tänk på att trycka på Enter-tangenten mellan varje registreringsnummer om de skrivs in manuellt för att de skall tolkas som individuella nummer. Om man däremot klistrar in flera registreringsnummer på en gång känner systemet igen de automatiskt.
Om det går att välja startdatum är det antingen den förste i nästa kvartal eller ”idag” som representeras av förste i innevarande kvartal. Om idag inte är den förste i kvartalet räknas priset automatiskt ner motsvarande tid som passerat i kvartalet.
Godkänn villkoren genom att bocka i rutan och klicka på ”Fortsätt”.
Kontrollera din beställning i nästa steg och bekräfta den. Mölndals Parkering fakturerar alla parkeringstillstånd kvartalsvis i förskott. Köp i innevarande kvartal faktureras direkt efter beställning.
I avtalsvyn dyker ett nytt avtal med bil-icon upp i listan. Klicka på raden för att avsluta avtalen och/eller redigera registreringsnummer.

För att tilldela eller köpa parkeringstillstånd till anställda behöver deras telefonnummer läggas in under anställda menyn. Klicka på anställda i menyn till vänster. Anställda representeras i vår portal av mobiltelefonnummer. Det spelar ingen roll om man lägger till ett företags eller privat nummer. Använd det nummer till den telefon som den anställde själv vill använda för den dagliga parkeringen.
För att lägga till telefonnummer klicka på de tre prickarna längst upp till höger i bild och välj ”Lägg till Anställda”.
En ruta dyker upp. (Se bild här bredvid). Följ instruktionerna för att lägga till ett eller tusen telefonnummer. Tänk på att trycka Enter-tangenten mellan varje telefonnummer om de skrivs in manuellt för att de skall tolkas som individuella nummer. Om man däremot klistrar in flera telefonnummer på en gång känner systemet igen de automatiskt.
Klicka på ”Spara”
Listan på anställda har nu uppdaterats med de nya telefonnumren.


För att köpa/tilldela parkeringstillstånd till de nya telefonnumren (senast tillagda) klicka på de tre prickarna och välj ”Köp avtal till anställda”. Bocka för de telefonnummer som skall få ett parkeringstillstånd. Det finns en enkel filterfunktion om man har många anställda i listan. Det går även att söka fram nummer. När bockningen är klar, klicka på ”Välj produkt” uppe i högra hörnet.
En ruta med tillgängliga parkeringstillstånd produkter dyker upp (Se bild intill). Klicka på önskad produkt, läs igenom beskrivning/info och klicka sedan på ”Välj produkt”. Inget köp sker i detta steg.
Kontrollera din beställning. Om det går att välja startdatum är det antingen den förste i nästa kvartal eller ”idag” som representeras av förste i innevarande kvartal. Om idag inte är den förste i kvartalet räknas priset automatiskt ner motsvarande tid som passerat i kvartalet. Godkänn villkoren genom att bocka i rutan. Om allt ser bra ut klicka på fortsätt. Mölndals Parkering fakturerar alla parkerinstillstånd kvartalsvis i förskott. Köp i innevarande kvartal faktureras direkt efter beställning.


Efter att ordern godkänts och bekräftats dyker de parkeringstillstånd som köpts/tilldelats i listan över aktuella tillstånd (Se bild).
De anställda kommer att få ett SMS/Push-meddelande om att de blivit tilldelade ett parkeringstillstånd. Det kan dock vara en god ide att att påminna de anställda att parkeringstillståndet gäller först efter att de fyllt i sitt registreringsnummer. Detta görs enklast via vår app, Mölndal P, som finn i App Store och Google Play. De kan även använda User Web på vår hemsida.
Från denna vy kan man både kontrollera och säga upp varje parkeringstillstånd. Om en anställd till exempel slutar – Sök fram dennes telefonnummer, klicka in och välj avsluta prenumeration. Prenumerationen är uppsagd när portalen bekräftat det.
Om du kvalificerat anställda för att de själva skall köpa sina parkeringstillstånd via vår app eller vår hemsida så dyker det parkeringstillståndet upp på ett av två ställen i butik:
För kamerautrustat parkeringsområde hittar man det under ”(Registrera fordon för) AutoPark”
För övriga parkeringsområden under ”Köp Parkeringstillstånd”

Denna produkt erbjuds endast GoCo Health Innovation City.
För att tilldela eller köpa parkeringstillstånd till anställda behöver deras telefonnummer läggas in under anställda menyn. Klicka på anställda i menyn till vänster. Anställda representeras i vår portal av mobiltelefonnummer, det spelar ingen roll om man lägger till ett företags eller privat nummer. Använd det nummer till den telefon som den anställde själv vill använda för den dagliga parkeringen.
För att lägga till telefonnummer klicka på de tre prickarna längst upp till höger i bild och välj ”Lägg till Anställda”.
En ruta dyker upp. (Se bild här bredvid). Följ instruktionerna för att lägga till ett eller tusen telefonnummer. Tänk på att trycka Enter-tangenten mellan varje telefonnummer om de skrivs in manuellt för att de skall tolkas som individuella nummer. Om man däremot klistrar in flera telefonnummer på en gång känner systemet igen de automatiskt.
Klicka på ”Spara”
Listan på anställda har nu uppdaterats med de nya telefonnumren.
Om anställd ska få tillgång till att nyttja löpande parkering (då alla parkeringstillstånd är upptagna av andra fordon) via företagsfakturering behöver man ”redigera” på anställd och kryssa i rutan ”Tillgång till företagets betalningsmedel”.


För att köpa/tilldela parkeringstillstånd till de nya telefonnumren (senast tillagda) klicka på de tre prickarna och välj ”Köp avtal till anställda”. Bocka för de telefonnummer som skall få ett parkeringstillstånd. Det finns en enkel filterfunktion om man har många anställda i listan. Det går även att söka fram nummer. När bockningen är klar, klicka på ”Välj produkt” uppe i högra hörnet.
En ruta med tillgängliga parkeringstillstånd produkter dyker upp (Se bild intill). Klicka på önskad produkt, läs igenom beskrivning/info och klicka sedan på ”Välj produkt”. Inget köp sker i detta steg.
Då ni väljer att köpa parkeringstillstånd där era anställda delar på ett visst antal parkeringstillstånd, till exempel ni köper 5 parkeringstillstånd till 10 anställda. Välj ”Registrera på anställda”.


Kontrollera din beställning. Om det går att välja startdatum är det antingen den förste i nästa kvartal eller ”idag” som representeras av förste i innevarande kvartal. Om idag inte är den förste i kvartalet räknas priset automatiskt ner motsvarande tid som passerat i kvartalet. Godkänn villkoren genom att bocka i rutan. Om allt ser bra ut klicka på fortsätt. Mölndals Parkering fakturerar alla parkeringstillstånd kvartalsvis i förskott. Köp i innevarande kvartal faktureras i mitten av sista månaden i kvartalet.
Bekräfta ordern i nästa steg.
Efter att ni bekräftat och godkänt ordern visas de parkeringstillstånd som köpts/tilldelats i listan över aktuella tillstånd (Se bild).
De anställda kommer att få ett SMS/Push-meddelande om att de blivit tilldelade ett parkeringstillstånd. Det kan dock vara en god ide att påminna de anställda om att parkeringstillståndet gäller först efter att de fyllt i sitt registreringsnummer. Detta görs enklast via vår app, Mölndal P, som finn i App Store och Google Play. De kan även logga in på vår hemsida för fylla i registreringsnumret på parkeringstillståndet.
Från denna vy kan man både kontrollera och säga upp varje parkeringstillstånd. Om en anställd till exempel slutar – Sök fram dennes telefonnummer, klicka in och välj avsluta prenumeration. Prenumerationen är uppsagd när portalen bekräftat detta och är giltigt kvartalet ut.

Klicka på ”Ny Användare”
Ange det mobilnummer som du vill administrera kontot med. Undvik att använda nummer som inte är personliga, tex arbetsmobilen.
Klicka på ”Skicka SMS”.
Fyll i koden du fick i SMS:et och klicka på ”Validera kod”






Hitta på ett bra lösenord och klicka på ”Spara”.
Kontot är nu skapat. Klicka på ”Logga in”
Du är nu inloggad. Härifrån administrerar du dina uppgifter, betalmedel samt p-tillstånd.
I menyn till vänster klickar du på ”Din Profil” och fyll i dina uppgifter. Alla rutor är obligatoriska. När du är klar klicka på ”Spara”
På denna sida kan du även byta lösenord om du skulle behöva det.



I menyn till vänster klicka på ”Betalningsmedel”.
Här behöver du lägga till minst ett kort. Lägger du till flera, till exempel ett privat- och ett företagskort, kommer du kunna välja vilket kort som skall användas för varje produkt du köper. Väljer du lägga till flera kort måste ett utses som huvudkort. Detta kort kommer dels att vara förvalt vid köp men även användas om något av de andra korten inte fungerar.
Klicka på ”Lägg till betalkort”.
Vår portal för säkra kortköp öppnas. Ett litet belopp kommer at debiteras och återbetalas ditt kort under registreringen. Du kan välja mellan Visa, MasterCard eller Maestro genom att klicka på de.
Tänk på att öppna ditt kort för internetköp under registreringen.
Fyll i alla uppgifter. Fortsätt genom att klicka på den stora ljusblå knappen med text som börjar med ”Ja, jag godkänner…”
I nästa steg behöver du bekräfta ditt kort. Detta skiljer sig från kortutgivare till kortutgivare vilket betyder att vi måste hänvisa till att följa instruktionerna som ges. När registreringen är klar skall du ha slussats tillbaka till den vy du började med men där se ditt kort.


I menyn till vänster klicka på ”Köp parkeringstillstånd” eller ”Autopark” beroende på vilket om du skall köpa ett parkeringstillstånd till vanlig parkering eller till en parkering med in och utfartskameror.
Välj det parkeringstillstånd som önskas. I menyn ”Köp parkeringstillstånd” kan du ta hjälp av att välja område i två nivåer eller klicka direkt i kartan. När område valts visas de produkter som erbjuds dig på orådet samt om det finns lediga platser eller inte samt möjlighet till att köa.
Klicka på önskad produkt.


Fyll i uppgifter som efterfrågas, följ instruktioner.
Om startdatum går att ändra välj det som passar dig bäst. Vi säljer parkeringstillstånd per kalendermånad och man väljer alltid den förste i respektive månad som startdatum. Går den förste i innevarande månad att välja räknas priset normalt automatiskt ner motsvarande dagar som passerat i månaden.
Glöm inte att godkänna köpevillkoren.
Klicka på ”Fortsätt”
Titta igenom din beställning och slutför den.
Köpet/Beställningen är avslutad när du ser en Bokningsbekräftelse på skärmen. Observera att om du valt en produkt med startdatum i framtiden har inga pengar dragits från ditt kort. Detta görs normalt under natten till att p-tillståndet börjar gälla.
Klicka på ”Mina parkeringstillstånd” i menyn till vänster. Här skall du nu se ditt p-tillstånd. Här kan du även avsluta tillståndet samt byta registreringsnummer för vilket tillståndet skall vara giltigt för.
I menyn till vänster hittar du även ”Mina köp” där du hittar alla köp samt kvitton för utskrift.


De flesta av alla våra parkeringstillstånd är idag digitala. Man köper/hämtar dem själv via vår App ”Mölndal P” eller via vår hemsida.
För våra övriga parkeringstillstånd – kontakta vår kundtjänst.
För frågor kring parkering på boendegator finns information på Mölndals Stads hemsida.
Själva tillståndet köper du här hos oss.
För frågor kring parkeringstillstånd för rörelsehindrad finns information på Mölndals Stads hemsida.
För att betala en felparkeringsavgift är det viktigt att följa de bifogade instruktionerna. Betalningen görs via bankgiro till Transportstyrelsen som är mottagare av pengarna. Det är viktigt att man anger rätt ärendenummer/OCR. När betalningen är utförd är även parkeringsanmärkningen ur världen.
Om du vill invända mot din parkeringsanmärkning skall du vända dig till:
Polismyndigheten
Region Väst
Stampgatan/Parkeringsgruppen
40590 Göteborg
Telefon 114 14
Du kan också besöka närmaste polisstation, exempelvis i Mölndal på Torggatan 3.
Tänk på att du alltid måste betala en felparkeringsavgift även om du har invändningar mot den.
Invändningar mot parkeringsanmärkningar gör du genom att fylla i en särskild blankett för bestridande. Polisen gör därefter en utredning. Du kan lämna in ett bestridande upp till 6 månader efter att du betalat in felparkeringsavgiften. Om parkeringsanmärkningen återkallas av polisen får du dina pengar tillbaka.
För att betala en kontrollavgift är det viktigt att följa de bifogade instruktionerna. Betalningen görs till Mölndals Parkerings bankgiro för kontrollavgifter: 5386-6737. Det är även viktigt att man anger rätt ärendenummer/OCR.
För att se hela ditt ärende inklusive bilder ber vi att du loggar in på vår kundsida för kontrollavgifter. Du behöver ditt ärendenummer och regnummer för att logga in. Du hittar dessa på den gula remsan.
När du tittat igenom ärendet kan du invända mot det direkt på kundsidan.
Om du hellre vill skriva gör det till
Mölndals Parkerings AB
Box 320
431 24 Mölndal
Frågor om parkeringsanmärkningar görs till Polismyndigheten. Detta genom att besöka en polisstation eller genom att kontakta dem på
Polismyndigheten
Region Väst
Stampgatan/Parkeringsgruppen
40590 Göteborg
eller
Telefon 114 14
Du kan också besöka närmaste polisstation, exempelvis i Mölndal på Torggatan 3.
Börja med att titta igenom hela ditt ärende, inklusive bilder, genom att logga in på vår kundsida för kontrollavgifter. Du behöver ditt ärendenummer och regnummer för att logga in. Du hittar dessa på den gula remsan.
Om du fortfarande har frågor om din kontrollavgift utfärdad av Mölndals Parkering är du välkommen att kontakta oss.
Vi svarar gärna på frågor men vi handlägger inga ärenden på telefon. Använd formuläret i kundportalen.
Du kan ringa till oss måndag till torsdag 8-12 samt 13-15
Telefon: 031-87 54 79
Du kan även skicka din frågor till:
mpab@mpab.molndal.se
eller
Mölndals Parkerings AB
Box 320
431 24 Mölndal